Andropauza to nie problem

Wiele mówi się na temat kobiecego okresu przekwitania, czyli menopauzy. Niewiele natomiast na temat andropauzy – zjawiska, które dotyczy mężczyzn po czterdziestym piątym roku życia. Postanowiłam więc nieco przybliżyć to zagadnienie.

Czym są androgeny?

Androgeny są męskimi hormonami płciowymi. Powstają w jądrach oraz korze nadnerczy. Androgeny odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych oraz mutację nastolatków, owłosienie typu męskiego, a także zachowania charakterystyczne dla panów – zdecydowanie, agresywność czy stanowczość. Androgeny uczestniczą ponadto w przemianie materii, tworzeniu się  czerwonych ciałek krwi oraz pracy nerek.

Andropauza – co to?

Definicja andropauzy brzmi: okres w życiu mężczyzny, który zwiastuje wejście w okres starości. Wiąże się on z pojawieniem się szeregu dolegliwości natury somatycznej, psychologicznej, seksualnej. Zmiany te mają związek ze zmianami hormonalnymi, które w tym okresie zachodzą w organizmie mężczyzny.

Warto wiedzieć, że andropauza – w przeciwieństwie do kobiecej menopauzy nie daje tak charakterystycznych objawów, jakim jest na przykład zakończenie menstruacji. Cechą wspólną jest jednak spadek poziomu hormonów płciowych. Warto również wiedzieć, że andropauza u panów ma najczęściej charakter stopniowy, a więc rozwija się bardzo powoli.

Przyczyny andropauzy

Najważniejszą przyczyną andropauzy jest oczywiście spadek poziomu testosteronu. Gdy panowie ukończą trzydziesty rok życia, wówczas produkcja tego hormonu płciowego spada aż o dziesięć procent co dziesięć lat. Na szybszy spadek poziomu testosteronu, a tym samym na przyspieszenie andropauzy wpływa tryb życia: stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a nawet stosunek do otaczającego świata.

Objawy andropauzy

Coraz częściej ma miejsce sytuacja, w której pierwsze objawy przekwitania pojawiają się już po czterdziestym roku życia. Najczęściej produkcja hormonów (przede wszystkim testosteronu) spada po pięćdziesiątym roku życia. Ale dzieje się to znacznie wolniej niż w przypadku kobiet.

Obniżający się poziom testosteronu u mężczyzn, choć odbywa się powoli, może mieć znaczący wpływ na kondycję psychiczną mężczyzny. Panowie najczęściej stają się nerwowi, drażliwi, a tym samym mniej odporni na sytuacje stresowe. Miewają również kłopoty z koncentracją. Bardzo często u mężczyzn, którzy wkraczają w okres andropauzy można stwierdzić depresję czy bezsenność. Czasami miewają problemy z zapamiętywaniem. Objawami andropauzy może być również szybsze męczenie się czy przybieranie na wadze.

Okazuje się jednak, że największym problemem są kłopoty sypialniane. Panowie, u których stwierdza się andropauzę, potrzebują coraz więcej i silniejszych bodźców do tego, by mogli osiągnąć gotowość seksualną. Bardzo często pojawia się u mężczyzn niepełny wzwód, a wytrysk bywa słabszy. Nierzadko próby współżycia kończą się fiaskiem. Często pojawia się niemoc płciowa.

Czy to naprawdę andropauza?

Andropauza to przypadłość, którą najczęściej bardzo trudno zdiagnozować. A to dlatego, że objawy są często dość trudne do wykrycia, a ponadto mogą przebiegać inaczej u różnych pacjentów.

Jednakże w obecnych czasach dostępne są metody diagnozowania andropauzy. Odbywa się to za pośrednictwem specjalnych badań krwi.

Czy warto poddać się kuracji?

Co prawda andropauzy nie można wyleczyć całkowicie, bowiem jest to pewien etap w życiu każdego mężczyzny, którego nie da się pominąć. Jednakże można zastosować odpowiednią kurację, by wyeliminować dolegliwości towarzyszące andropauzie.

Najczęstszą metodą jest oczywiście terapia hormonalna. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim z terapii hormonalnej nie mogą skorzystać panowie cierpiący na nadciśnienie, przewlekłe choroby nerek, raka prostaty. Terapia hormonalna wymaga sporego zaangażowania. A to dlatego, że powinna być stosowana systematycznie, a nie doraźnie. Trzeba również liczyć się z kilkoma działaniami niepożądanymi, takimi jak: łysienie, większy apetyt, czy trądzik. Ale kuracja hormonalna niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim wspomaga kondycję psychiczną i fizyczną oraz łagodzi objawy starzenia.

Jeżeli panowie mają problemy z erekcją, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się kuracja polegająca na podawaniu zastrzyków. Lek wstrzykuje się w ciała jamiste prącia. Dzięki temu mężczyzna może osiągnąć wzwód już po dziesięciu minutach od wstrzyknięcia substancji. Wbrew pozorom nie jest to bolesna metoda, a zaletą jest samodzielność dokonywania iniekcji.

Sposobów by złagodzić objawy andropauzy jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że środki farmakologiczne są w stanie poprawić kondycję fizyczną oraz opóźnić procesy starzenia jednak to nie wystarczy, by rozwiązać problemy sypialniane. Mężczyzna musi uwierzyć, że nadal jest atrakcyjny dla swojej partnerki. A będzie to możliwe, gdy to ona mu to okaże.

A Wy jak radzicie sobie z objawami andropauzy? Macie jakieś sprawdzone sposoby, na przykład środki farmakologiczne? Podzielcie się swoimi doświadczeniami z czytelnikami.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *