Antykoncepcja a satysfakcją seksualna, cz. 2

W poprzednim wpisie zajęłam się kilkoma dość popularnymi, aczkolwiek mało skutecznymi sposobami zabezpieczenia przed ciążą. Wspomniałam również, że metody te mogą przyczynić się do zaniku satysfakcji seksualnej w związku z ryzykiem, jakie wiąże się z dość niską skutecznością. Dziś zajmę się doustnymi środkami hormonalnymi.

Antykoncepcyjne środki hormonalne

Okazuje się, że doustne środki zawierające hormony wykazują się największą skutecznością. Ich wskaźnik Pearla waha się w granicach od 0,05 do 0,3. Mimo tego są nadal bardzo rzadko stosowane. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nie są one dostępne bez recepty. By dostać taki preparat należy „pofatygować się” do ginekologa, a kobiety nie zawsze mają czas.

Nowoczesne doustne środki hormonalne zawierają minimalną dawkę hormonów, z tego też powodu ich negatywny wpływ na zdrowie jest niewielki. Większość z nich nie przyczynia się również do wzrostu masy ciała, jednakże należy pamiętać że organizm każdej kobiety jest inny, i inaczej moa reagować na dawki hormonów.

Pigułki hormonalne przyczyniają się do zatrzymania jajeczkowania, zagęszczają także śluz w szyjce macicy oraz zmieniają jego skład. Dzięki temu plemniki nie mogą przedostać się ani do macicy, ani do jajowodu.

Pigułki dwuskładnikowe

Skuteczność pigułek dwuskładnikowych wynosi 0,1 – 0,3 zgodnie z indeksem Pearla. Na jednym „listku” znajduje się 21 tabletek. Pierwszą należy połknąć pierwszego dnia cyklu, a następne co dzień, mniej więcej o tej samej porze (nie musi być to konkretnie ta sama godzina). Potem następuje 7 dni przerwy, w których pojawia się miesiączka. Ósmego dnia cyklu, niezależnie od tego czy występuje jeszcze krwawienie czy już nie – znów bierzemy tabletkę – z następnego opakowania.

Można wyróżnić pigułki jednofazowe. Oznacza to, że każda tabletka zawiera taką samą dawkę hormonów. Jeżeli zapomnimy połknąć pigułkę, wówczas musimy to nadrobić w ciągu 12 godzin. Kolejną połykamy o normalnej porze, nawet gdybyśmy musiały wziąć jedną tabletkę o 21:00, a drugą godzinę później. Popularne z tej grupy tabletek to: Femoden oraz Minulet. Zawierają one minimalną dawkę hormonów (0,075 mg gestodenu oraz 0,03 mg etynyloestradiolu). Microgynon 21 to środek, w składzie którego można znaleźć etynyloestradiol oraz lewonorgestrel. Zaletą tego specyfiku jest możliwość zakupu ze zniżką (jest środkiem refundowanym). Popularnością cieszy się Cilest, jednak z racji wysokiej zawartości progestagenu, lek nie jest zalecany dla młodych kobiet rozpoczynających przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Dostępne są również pigułki dwufazowe, między innymi Anteovin. Dawka hormonów zawartych w pigułkach zmienia się w ciągu cyklu. Z tego też powodu pigułki występują w dwóch kolorach. Ważna jest zatem kolejność ich spożywania.

Istnieją także środki trójfazowe. Ilość hormonów zawartych w tych tabletkach różni się w zależności od fazy cyklu. Bardzo ważna jest więc kolejność, w jakiej przyjmuje się pigułki. Dlatego też – dla ułatwienia – różnią się one kolorami. Jednym z preparatów trójfazowych jest Triquilar – środek, który zawiera wyjątkowo niską ilość hormonów. Ich proporcje są tak dobrane, że naśladują naturalny cykl hormonalny w organizmie kobiety. Oprócz działania antykoncepcyjnego także hamują łojotok.

Niewątpliwą zaletą pigułek dwuskładnikowych jest regulowanie długości cyklu. Kobiety nie mają bolesnych miesiączek, a krwawienia (po pewnym czasie zażywania pigułek) ograniczają się  u nich do dwóch, czy trzech dni.  Warto wiedzieć, że specyfiki te przyczyniają się do likwidowania napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto zmniejszają ryzyko endometriozy, mięśniaków macicy, zapalenia przydatków, raka piersi, raka trzonu macicy, jajników czy osteoporozy.

Doustne środki hormonalne dwuskładnikowe maja oczywiście i swoje wady. Takie pigułki mogą wpływać na gorsze przyswajanie przez organizm magnezu oraz witaminy B, a to po pewnym czasie może powodować bolesne kurcze mięśni. Ponadto mogą powodować plamienia z pochwy, które jednak ustępują po kilku miesiącach. I oczywiście wymagają dyscypliny podczas zażywania.

Minipigułki

Skuteczność minipigułek wynosi, zgodnie z indeksem Pearla – 0,3-5,0. Te środki zalecane są przede wszystkim kobietom, które nie mogą stosować pigułek dwuskładnikowych. Minipigułki zawierają w swoim składzie tylko jeden hormon – progesteron. Przyjmuje się je od piątego do 25. dnia cyklu, z przerwą siedmiodniową. W tym czasie powinna pojawić się miesiączka. Ważne jest zażywanie pigułek o tej samej godzinie.

Trzeba wiedzieć, że pominięcie pigułki (o więcej niż jedną godzinę) sprawia, iż staje się ona nieskuteczna. Z tego też powodu należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Jakie są zalety? Przede wszystkim minimalnie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Dodatkowo poprawią cerę.

A wady? Są mniej skuteczne niż dwuskładnikowe. Trzeba je przyjmować co do godziny, bowiem w innym przypadku nie będą działać. Okazuje się, że takie specyfiki mogą zwiększać ryzyko pojawienia się ciąży pozamacicznej. Czasami minipigułki powodują bóle głowy, występowanie plamień oraz stają się przyczyną utrudniającej stosunki seksualne – suchości pochwy.

5,2 k

0 comments on “Antykoncepcja a satysfakcją seksualna, cz. 2

1 Pingi/Trackbacks dla "Antykoncepcja a satysfakcją seksualna, cz. 2"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *