Co ma wspólnego antykoncepcja z satysfakcją seksualną? cz. 3

Pora na ostatnią porcję metod antykoncepcji, których skuteczność może stanowić odzwierciedlenie satysfakcji seksualnej. Tym razem będą to metody zaliczane do „antykoncepcji XXI wieku”.

Wkładki domaciczne

Dość skuteczną metodą zapobiegania ciążywkładki domaciczne (wskaźnik Pearla wynosi 0,6-2,9). Wkładki zwane są również spiralami, ponieważ mają właśnie taki kształt. Spirale zawierają niewielką ilość miedzi, a czasem i srebra, co wzmacnia ich działanie antykoncepcyjne. Znajdują się w dość sporych opakowaniach, jednakże nie ma powodu do niepokoju, bowiem sama wkładka jest niewielka.

Wkładkę zakłada się podczas miesiączki. Lekarz wprowadza wkładkę do macicy przez pochwę, używając do tego celu cienkiej rurki, która potem zostaje usunięta. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut. Wkładka, gdy jest dobrze założona, nie jest wyczuwalna podczas stosunku. Nie jest również możliwe, by partner podczas stosunku usunął wkładkę za pomocą penisa.

Wkładka domaciczna ma wiele zalet. Przede wszystkim dość skutecznie zapobiega ciąży, a tym samym pozwala na spontaniczną miłość, bez stresu. Jest bowiem jednym z niezwykle skutecznych środków antykoncepcyjnych. Zaletą jest również dość niski koszt – na przykład za spiralę Copper Cu 375 trzeba zapłacić około czterdziestu złotych. Oczywiście do tego trzeba doliczyć koszty założenia takiej wkładki.

Są również i wady spirali. Nie nadaje się ona dla kobiet młodych oraz dla kobiet, które mają wrodzoną wadę macicy. Mogą ją stosować wyłącznie kobiety zdrowe (stany zapalne oraz inne schorzenia narządów rodnych wykluczają możliwość założenia wkładki). Istnieje więc konieczność wykonania kilku badań. Spirale mogą czasami powodować obfite oraz bolesne miesiączki, a także plamienia i stany zapalne. Do wad należy również samo zakładanie wkładki, które niestety bywa nieprzyjemne.

System hormonalny Mirena

Okazuje się, że system hormonalny Mirena to jedna z najskuteczniejszych, a zarazem bardzo nowoczesnych metod antykoncepcji. Wskaźnik Pearla tej metody wynosi 0,1.

Mirena stanowi połączenie znanej już od dawna wkładki wewnątrzmacicznej ze środkami hormonalnymi. Taki sposób antykoncepcji nie tylko chroni przed ciążą, ale również leczy różne dolegliwości. Ponadto zapobiega wielu poważnym kobiecym chorobom.

System hormonalny Mirena nie dopuszcza do nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy, likwiduje problem, bolesnych i obfitych miesiączek. Stosowana jest ponadto u kobiet w okresie przekwitania jako środek wspomagający w hormonalnej terapii zastępczej. Jej ogromną zaletą jest również to, że działa bardzo długo. Zapobiega ciąży nawet do pięciu lat od momentu jej założenia.

Wkładkę taką wprowadza się do wnętrza macicy. Tam następuje stopniowe uwalnianie hormonu. Jego dawka jest niewielka (5 razy niższa niż w minipigułce i 20 razy mniejsza niż w tabletkach dwuskładnikowych), nie ma więc wpływu na naszą przemianę materii.

Mirena nie jest środkiem wczesnoporonnym, ponieważ zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom przedostawanie się do wnętrza macicy. Ponadto Mirene powoduje znaczne zmniejszenie ruchliwości plemników, a dodatkowo hamuje comiesięczny rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu nie ma w niej warunków do zagnieżdżenia się jajeczka.

Do zalet tego sposobu antykoncepcji zalicza się między innymi zapewnianie niemal stuprocentowej skuteczności zapobiegania ciąży. Ponadto, dzięki temu że nie zaburza przemiany materii, nie powoduje przyrostu masy ciała.

Do wad należy natomiast niemożność zastosowania metody u młodych dziewcząt oraz kobiet, które niedawno urodziły dziecko. I oczywiście taka metoda jest dość kosztowna. Sama wkładka kosztuje ponad sześćset złotych. Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszt założenia.

Sposobów zapobiegania ciąży jest wiele. Jeżeli więc któraś z metod, którą obecnie stosujemy powoduje obniżenie jakości naszego życia seksualnego, warto rodzaj antykoncepcji zmienić. Jeżeli przestaniemy się stresować prawdopodobieństwem zajścia w ciążę, wówczas i będziemy czerpać większą przyjemność z seksu.

4,0 k

One comment on “Co ma wspólnego antykoncepcja z satysfakcją seksualną? cz. 3

  1. Do antykoncepcji XXI wieku zaliczyłabym przede wszystkim nieinwazyjne metody, które nie wpływają i nie zaburzają naturalnego działania organizmu kobiety, tak jak to robią wszelkie metody hormonalne. Obecnie są już dostępne w Polsce komputery cyklu (Lady-Comp), które charakteryzują się skutecznością tabletki, a nie niosą ze sobą równie dramatycznych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *