Czego nie lubią plemniki?

Są pary, które od dłuższego czas starają się o dziecko. Niestety wszystkie dotychczasowe próby kończą się najczęściej „fiaskiem”. Najczęściej przyczyny szukany są u kobiet. Tymczasem okazuje się, że także i panowie mają problem z płodnością. Przyczyną takiego stanu rzeczy są słabsze i mniej ruchliwe plemniki. By poprawić ich kondycję, warto wiedzieć czego nie lubią.

Co szkodzi plemnikom?

Przede wszystkim warto pamiętać, że plemniki nie lubią wysokich temperatur. To właśnie dlatego ich produkcja odbywa się w jądrach umiejscowionych w worku mosznowym – na zewnątrz organizmu. Dzięki temu panuje tam dużo niższa temperatura, która sprawia że plemniki znajdują się w dobrej kondycji.

Gdyby plemniki znajdowały się w warunkach, gdzie panowałaby temperatura 36,6 stopni Celsjusza (tyle samo wynosi temperatura wewnątrz organizmu), doszłoby do zatrzymania ich produkcji. Zlokalizowanie centrum wytwarzania plemników w jądrach gwarantuje obniżenie temperatury o około 3 stopnie Celsjusza, a to powoduje, że plemniki mają się dobrze i są w stanie zapłodnić komórkę jajową.

Jeżeli jednak jądra zostaną przegrzane, jakość nasienia może obniżyć się bardzo znacząco. To zaś objawia się wyraźnym zmniejszeniem liczebności plemników oraz wyraźnym zmniejszeniem ich ruchliwości. Warto więc wiedzieć, co powoduje podwyższanie temperatury w mosznie?

Okazuje się, że są to zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bardzo często do pogorszenia jakości plemników dochodzi na skutek chorób. Wówczas dochodzi do podniesienia się temperatury całego ciała, a nasienie traci na swojej jakości.

Na kondycję plemników wpływają również częste wizyty w saunie, gorące kąpiele, noszenie obcisłych i nieprzewiewnych ubrań. Pogorszeniu jakości nasienia sprzyja również siedząca praca (na problemy z płodnością narażeni mogą być między innymi informatycy, kierowcy). Także długie wylegiwanie się na słońcu może skutkować zmniejszoną płodnością. Doprowadza to bowiem do podwyższenia temperatury w mosznie, a jak już wiemy – nie ma to korzystnego wpływu na ruchliwość i liczebność plemników.

Jak poprawić płodność?

Jeżeli pary chcą zwiększyć swoje szanse na poczęcie, wówczas powinny przedsięwziąć odpowiednie środki. Jedną i właściwie najbardziej podstawową zasadą jest unikanie sytuacji, w których dochodzi do przegrzania jąder. Nie zawsze jest to możliwe (chociażby z powodu wykonywanego zawodu), ale warto dążyć do unikania takich sytuacji w miarę możliwości. Z nadużywania sauny czy kąpieli słonecznych warto zrezygnować.

Jeżeli chcemy poprawić swoją płodność, nie należy zapominać o racjonalnej diecie. Na jakość nasienia może wpływać bowiem to,  co jemy. Ważne jest, by dostarczać organizmowi niezbędnych witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Na jakość nasienia pozytywnie wpływa arginina, selen, cynk.

Zaś najnowsze badania naukowe wykazały, że płodności może sprzyjać L-karnityna. Włoscy badacze pokusili się o stwierdzenie, że L-karnityna zwiększa ruchliwość plemników i ich żywotność. Dzięki temu szansa na zapłodnienie jest znacznie większa.

3,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *