Dlaczego nie mogę mieć dzieci?

Jeżeli kobiecie nie udaje się zajść w ciążę, najczęściej przyczyn tego stanu rzeczy poszukuje się u pań właśnie. Tymczasem jest to błąd – za bezpłodność bowiem znacznie częściej odpowiedzialny jest mężczyzna.

Bezpłodność – wina mężczyzn

W 30-50 % przypadków niepłodnych małżeństw, przyczyna leży po stronie mężczyzn. Może być pierwotna, co oznacza, że mężczyzna nigdy nie doprowadził do zapłodnienia partnerki. Ale niepłodność może mieć charakter wtórny – gdy zapłonienie miało miejsce w przeszłości, jednak obecnie nie jest możliwe.

Nierzadko bowiem powodem bezpłodności jest – obok niezdolności do współżycia – wytrysk przedwczesny (na przykład o podłożu reakcji nerwicowych) bądź wsteczny, podczas którego z powodu nieprawidłowego skurczu cewki moczowej nasienie cofa się do pęcherza moczowego.

Równie ważną grupą przyczyn niepłodności mężczyzn jest niezdolność do zapłodnienia. Może ona wynikać z występowania żylaków powrózka nasiennego (to około piętnaście procent przypadków), zaburzeń hormonalnych  (około 10 procent), niewłaściwej  pracy tarczycy, przysadki mózgowej kory nadnerczy. Niepłodność może również być związana z infekcjami dróg wyprowadzających nasienie (8 procent). Zdarza się ponadto, że organizm mężczyzny produkuje przeciwciała skierowane przeciwko plemnikom, co oznacza że sam je niszczy.

W wielu przypadkach niepłodność wynika z przyczyn, na które mężczyzna raczej nie może wpłynąć. Aczkolwiek spora część przypadków to niemożność posiadania dzieci spowodowana warunkami życia.

Styl życia i dieta

Palenie papierosów, zbyt duża ilość alkoholu, narkotyki, czy też picie dużych ilości kawy mogą przyczyniać się do obniżenia popędu seksualnego, a tym samym do negatywnego wpływu na jakość nasienia. Dla zdolności zapłodnienia ogromnie ważna jest dieta. Ta, która służy plemnikom, powinna obfitować w witaminy oraz mikroelementy.

By plemniki w prawidłowy sposób powstawały oraz dojrzewały, niezwykle ważny jest selen (można znaleźć go w orzechach brazylijskich, owocach morza, mięsie, drobiu, ziarnach zbóż, brązowym ryżu) oraz cynk (bogata w ten pierwiastek jest wołowina, wątroba, wieprzowina, jajka, ciemne mięso drobiowe, orzechy, kiełki pszenicy).

Spośród witamin największe znaczenie dla płodności ma witamina C oraz witamina E. Prawidłowa dieta zapewnia nie tylko odpowiedni poziom tych składników, ale również korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Mężczyźni otyli znacznie częściej niż szczupli mają problemy z niepłodnością.

Praca może szkodzić

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na płodność jest rodzaj wykonywanej pracy. Mężczyźni, których zawód wymaga długiego siedzenia – na przykład kierowcy, informatycy oraz ci, którzy narażeni są na działanie wysokiej temperatury (hutnicy) zdecydowanie częściej mają problemy z niepłodnością. Wiąże się to ze stałym podwyższeniem temperatury jąder, a tym samym zaburzeniem ich prawidłowego funkcjonowania. Niekorzystne działanie mają również lotne substancje chemiczne oraz promieniowanie.

Ważna jest psychika

Sytuacje stresowe, nerwowość, przemęczenie – to czynniki decydujące o kondycji psychicznej, mogą stać się przyczyną różnych zaburzeń seksualnych. Zalicza się do nich: impotencję, przedwczesny wytrysk, które uniemożliwiają odbycie prawidłowego stosunku płciowego.

Uwaga na leki

Oczywistą sprawą jest fakt, że na zapłodnienie ma wpływ jakość plemników. O ich kondycji decydują nie tylko choroby całego organizmu, które zaburzają wytwarzanie plemników, ale także przyjmowane leki. Przejściową niepłodność mogą powodować leki podawane przy nadciśnieniu tętniczym albo leki uspokajające. Najczęściej po ich odstawieniu płodność powraca.

Do najgroźniejszej dla plemników grupy leków zalicza się cytostatyki, które stosowane są w leczeniu nowotworów, sterydy anaboliczne (najczęściej zażywane przez mężczyzn w celu zwiększenia masy mięśniowej) oraz leki narkotyczne.

3,9 k

0 comments on “Dlaczego nie mogę mieć dzieci?

1 Pingi/Trackbacks dla "Dlaczego nie mogę mieć dzieci?"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *