Hormonalne leczenie zaburzeń potencji

Choć zwykle impotencja kojarzy się nam z okresem, kiedy to panowie wkraczają w andropauzę, problemy z potencją pojawiają się u coraz młodszych mężczyzn. A wszystkiemu winny jest prowadzony przez panów tryb życia oraz współistnienie wielu innych czynników, w tym: przewlekły stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. W efekcie dochodzi do problemów z erekcją, a to zaś może doprowadzić do kompleksów i pełnej seksualnej abstynencji.

Okazuje się, że leczenie zaburzeń potencji wcale nie jest niemożliwe. Największym problemem jest to, że mężczyźni nie zgłaszają się do specjalistów, wstydząc się swoich kłopotów seksualnych. Tymczasem okazuje się, że w większości przypadków wystarcza podanie odpowiedniej dawki hormonów, by potencja i związana z nią erekcja powróciły do normy, a mężczyźni nabrali wigoru seksualnego i chęci do miłosnych igraszek.

Czym jest testosteron?

Testosteron – ten charakterystyczny dla mężczyzn hormon należy do grupy androgenów. Jego produkcja odbywa się głównie w jądrach. Jego działanie polega przede wszystkim na kreowaniu męskich cech organizmu, w tym męskich narządów płciowych.

Mężczyźni na pewno doskonale zdają sobie sprawę, że testosteron, poza tym że odpowiada za kształtowanie się cech płciowych i drugorzędowych cech męskich (muskulatura, masa, kości, rozmieszczenie tłuszczu) odpowiada za sprawność seksualną i libido. Zaburzenia potencji, problemy ze wzwodem to znak, że z poziomem testosteronu w męskim organizmie dobrze nie jest.

Czym skutkuje niski poziom testosteronu?

Warto pamiętać, że poziom testosteronu  u mężczyzn spada wraz z wiekiem. Oznacza to więc, że zaburzenia potencji oraz spadek sprawności seksualnej jest typowym problemem panów dojrzałych. Jednak – jak wspomniałam na samym początku – problemy natury seksualnej pojawiają się u coraz młodszych mężczyzn. Zaburzenia erekcji na tle hormonalnym można zdiagnozować, aczkolwiek koniecznością jest kilkakrotne oznaczenie poziomu tego hormonu.

Obniżony poziom testosteronu może wynikać między innymi ze stanów patologicznych. Chodzi przede wszystkim o niewydolność kory nadnerczy, tarczycy czy przysadki. Niekiedy obniżony poziom testosteronu może być związany hipogonadyzmie polekowym.

Zastosowanie testosteronu w leczeniu zaburzeń potencji

Wspomniałam wyżej, że testosteron bardzo często wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń związanych z potencją oraz erekcją.

Leczenie za pomocą testosteronu może przyjmować formę domięśniowych iniekcji (wstrzyknięcie preparatu zawierającego testosteron do tkanki mięśniowej), formę przezskórną (podanie preparatu przez skórę jako leczenie miejscowe bądź ogólne; działanie pojawia się po przekroczeniu bariery skórnej), formę doustną (przyjmowanie preparatów leczniczych poprzez połknięcie).

Dawka testosteronu podawana domięśniowo jest wchłaniana bardzo powoli, dlatego maksymalne stężenie tego hormonu uzyskiwane jest po upływie 24 godzin od momentu podania. Przyjmuje się, że testosteron domięśniowo podaje się w dawce 5-11 ng/ml.

Jeśli chodzi o podawanie przezskórne, dawka testosteronu wynosi ok. 3g na dobę. Preparaty do stosowania przezskórnego  mają najczęściej formę żelu oraz plastrów. By terapia była skuteczna i bezpieczna, ważne jest, by codziennie leczniczy preparat był aplikowany w inne miejsce. Skóra musi być natomiast dokładnie oczyszczona oraz sucha.

Dawka testosteronu podawana w formie doustnej, a stosowana w leczeniu impotencji wynosi najczęściej 120-160 mg na dobę (testosteron podaje się w dwóch dawkach). Po zakończeniu kuracji koniecznością jest przyjmowanie dawki podtrzymującej efekty – 40-120 mg na dobę.

Leczenie testosteronem – wskazania i przeciwwskazania

Warto mieć świadomość, że terapia hormonalna zaburzeń potencji nie jest terapią przeznaczoną dla wszystkich panów. Podawanie testosteronu to metoda zwalczania impotencji tylko w przypadku, gdy niemoc płciowa spowodowana jest niedoborem tego hormonu.

Podawanie testosteronu praktykowane jest również u panów zmagających się z objawami andropauzy (tzw. testosteronowa terapia zastępcza).

Mężczyźni, który mają problem z potencją i chcą podjąć tego rodzaju leczenie hormonalne muszą wiedzieć, że istnieją i pewne przeciwwskazania. Z leczenia hormonalnego zaburzeń potencji muszą zrezygnować młodzi mężczyźni, których wiek nie przekroczył 18 roku życia. Leczenie hormonalne nie jest wskazane również dla panów powyżej 65. roku życia.

Do przeciwwskazania terapii za pomocą testosteronu zalicza się również: nowotwory gruczoły krokowego, przerost gruczołu krokowego, nowotwór sutka, zespół nerczycowy, guzy wątroby.

Leczenie hormonalne trzeba koniecznie rozważyć w przypadku panów z niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby, zaburzeniami krzepnięcia, padaczką, z nadciśnieniem tętniczym.

Leczenie testosteronem – działania niepożądane

Panowie, którzy zostaną skierowani na terapią hormonalną, muszą mieć świadomość, że testosteron, podobnie zresztą jak setki innych środków farmakologicznych, może powodować działania niepożądane. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Najczęściej dochodzi do nich, gdy dawka testosteronu została przekroczona. Dlatego też tak ważne jest, by trzymać się zaleceń lekarza i nie zwiększać dawkowania, nawet wtedy gdy kuracja początkowo nie przynosi efektów.

No chyba, że chcecie mieć do czynienia z:

– zanikiem jąder,

ginekomastią (wzrost piersi),

– zaburzeniami spermatogenezy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *