Łagodny przerost prostaty

Podstawowa funkcja gruczołu krokowego (występującego również pod określeniem prostata) polega na produkcji specjalnego płynu, który wchodzi w skład nasienia. Bardzo często słyszy się o problemach z prostatą, dlatego też postanowiłam się nim zająć. Dziś o łagodnym przeroście gruczołu krokowego.

Co nieco na temat prostaty

Prostata ulokowana jest pod pęcherzem moczowym. Otocza cewkę moczową. Gdy mężczyzna już zakończy proces dojrzewania, gruczoł krokowy osiąga rozmiar 3-4 centymetrów szerokości. Waży natomiast od 15 do 20 gramów. Wszystko zależy od budowy ciała.

Do prawidłowego rozwoju oraz właściwej pracy, gruczoł krokowy wymaga testosteronu hormonu produkowanego przez jądra.

Warto również wiedzieć, że gruczoł krokowy powiększa się w dwukrotnie. Pierwszy raz ma to miejsce w okresie dojrzewania. Prostata przyjmuje wówczas kształt oraz rozmiar kasztana. Przez następne 20-30 lat gruczoł ten nie ulega zmianie. Dopiero około czterdziestego roku życia ponownie zaczyna powiększać się. I to właśnie ten etap powiększania się prostaty lekarze określają mianem łagodnego przerostu prostaty.

To nie boli

Rozrastanie się prostaty nie boli, a to oznacza, że mężczyźni mogą w ogóle tego nie odczuć. Niestety prędzej czy później pojawią się pierwsze objawy. Najczęściej panowie mają problem z oddawaniem moczu. Dziej się tak, gdyż rozrost prostaty jest powstrzymywany przez torebkę, która gruczoł otacza. A to powoduje, że gruczoł coraz bardziej uciska na przechodzącą przez niego cewkę moczową. A to z kolei powoduje, że mocz nie może zbyt szybko wypływać. Dość często zdarza się tak, że mężczyzna oddaje mocz cienkim strumieniem (myśli więc, że pęcherz jest już opróżniony), tymczasem po wyjściu z łazienki odnosi wrażenie, że mocz w pęcherzu pozostał. Objawem przerostu gruczołu mogą być również zaburzenia erekcji.

Warto mieć świadomość, że przerost prostaty mężczyzny nie ma jednakowego nasilenia. Bywa i tak, że wielu panów nie ma żadnych problemów z przerostem prostaty – żadne objawy nie występują.

Gdzie szukać przyczyn?

Prawda jest taka, że niewiele wiemy na temat czynników, które przyczyniają się do przerostu gruczołu krokowego. Przeprowadzono wiele badań, podczas których wysnuto wniosek, że z przerostem prostaty częściej borykają się mężczyźni cierpiący na nadciśnienie tętnicze, mają nadwagę oraz podwyższony poziom cholesterolu.

Ale naukowcy podają i inne przyczyny: celibat, nadużywanie alkoholu, grupa krwi. Bardzo często przerost prostaty ma charakter „rodzinny”.

Nie mniej jednak – każda nieprawidłowość związana z oddawaniem moczu, powinna zaniepokoić mężczyzn. Jeżeli pojawią się jakieś niepokojące objawy, wówczas warto wybrać się z wizytą do urologa. Nie ma z czym zwlekać, ponieważ skutki zaniedbania problemów z gruczołem krokowym mogą być dość nieprzyjemne. Ciągle uciskany pęcherz robi się bardzo wrażliwy. A to z kolei sprawia, że gdy zgromadzi się w nim nawet niewielka ilość moczu, wywołuje to skurcze – tak zwane naglące parcie na pęcherz. To natomiast oznacza, że trzeba iść do łazienki.

W miarę upływu czasu mięśnie pęcherza zaczynają słabnąć, a to oznacza, że nie będą w stanie „wypchnąć” moczu na zewnątrz. To z kolei może spowodować, że zalegający mocz będzie cofał się do moczowodów, miedniczek nerkowych, a nawet i nerek. A to może przyczynić się do powstawania uszkodzeń oraz kamieni w całym układzie moczowym.

Niepokojące objawy

Jak już wyżej wspomniałam – przerost gruczołu krokowego może nie dawać wyraźnych objawów, ponieważ to nic nie boli. Jednakże powinny nas zaniepokoić:

– konieczność częstego korzystania z toalety, w tym także w nocy

– uczucie ciągłego wypełnionego pęcherza (parcie na pęcherz)

niewielki strumień moczu

pojawienie się śladowych ilości krwi w moczu

– całkowite zatrzymanie moczu.

Zrób badania

Jeżeli chcemy ocenić stan gruczołu krokowego, należy wykonać badania. Sposobów jest wiele, jednak najbardziej popularnym jest badanie gruczołu palcem przez odbyt. Co prawda nie jest to przyjemne badanie, aczkolwiek to jedyna droga, którą najłatwiej można dotrzeć do prostaty. Zdrowy gruczoł krokowy jest gładki oraz elastyczny. Z tego też powodu wszystkie nieprawidłowości w postaci grudek i stwardnień można wyczuć.

Innym sposobem oceny stanu prostaty jest badanie moczu oraz krwi. Warto również wykonać oznaczenie z próbki krwi poziomu PSA (jest to typowy dla prostaty antygen). Na takie badanie należy udać się po upływie 48 godzin od badania prostaty przez odbyt. Jest to bardzo ważne, ponieważ jakiekolwiek „manipulacje” w okolicach prostaty mogą znacznie podwyższyć poziom tego antygenu.

Wskazówki dietetyczne

Okazuje się, że na przerost prostaty duży wpływ ma sposób odżywiania się. Jeżeli panowie nie chcą mieć kłopotów z gruczołem krokowym muszą unikać tłuszczów zwierzęcych. Należy zastąpić je tłuszczami, które bogate są w kasy omega-3 (znajdziemy je między innymi w tłustych rybach, owocach morza). Kwasy te bowiem skutecznie chronią przed nowotworami.

W diecie mężczyzny  nie powinno także zabraknąć likopenu – substancji, którą można znaleźć w pomidorach i czerwonej papryce. Dieta powinna być także uzupełniona o czosnek oraz rozmaryn, a to dlatego, że przyprawy te zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.

5,2 k

0 comments on “Łagodny przerost prostaty

1 Pingi/Trackbacks dla "Łagodny przerost prostaty"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *