Nadmiar seksu a ryzyko raka prostaty

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał o dobroczynnym wpływie seksu na nasz organizm. Można by o tym pisać i pisać. Tymczasem okazuje się, że „nie wszystko złoto, co się świeci”… Naukowcy doszli do wniosku, że wyjątkowo bujne życie erotyczne, może stać się przyczyną zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego, czyli raka prostaty. A to ci niespodzianka…

Badania naukowców nad rakiem prostaty

Grupa badaczy z Nottingham University, pod przewodnictwem dra. Polyxeni Dimitropoulou doszli do wniosku, że wzmożona aktywność seksualna mężczyzn pomiędzy dwudziestym oraz czterdziestym rokiem życia może sprzyjać zachorowaniu na raka prostaty. Takie wnioski dotyczyły przede wszystkim panów, którzy dość często praktykowali masturbację.

Badania zostały przeprowadzone na grupie mężczyzn – pacjentach, u których został zdiagnozowany nowotwór gruczołu krokowego. Pacjenci znajdowali się po pięćdziesiątym roku życia  oraz przed sześćdziesiątym roku życia. Badania obejmowały także kilku panów z tak zwanej grupy kontrolnej.

Każdy mężczyzna musiał wypełnić kwestionariusz, w którym zawarte zostały dość szczegółowe pytania dotyczące między innymi: wieku rozpoczęcia kontaktów seksualnych, częstotliwość odbywania aktów seksualnych, praktykowania masturbacji w różnych okresach życia, liczby partnerów seksualnych, a nawet chorób które przenoszone są drogą płciową.

Wyniki badań tak były komentowane przez głównego autora badań:” Wszystko wskazuje na to, że to właśnie męskie hormony płciowe odgrywają znaczącą rolę w postawaniu i rozwoju nowotworów prostaty. Nasze wnioski potwierdzane są także w terapii zwalczania choroby. Mężczyźni poddawani są kuracji, której celem jest zmniejszenie poziomu hormonów, które uważa się za te stymulujące komórki rakowe. A skoro popęd seksualny u panów także regulowany jest przez odpowiednie hormony, można przyjąć – co zostało potwierdzone naszymi badaniami – że podwyższone libido może wpływać na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty.”

Analiza wyników badań nad rakiem prostaty

Jak już wyżej wspomniałam, grupa osób badanych miała za zadanie wypełnić szczegółowy kwestionariusz. Analiza danych pozwoliła na wysnucie następujących wniosków.

Mężczyźni, u których została zdiagnozowana jedna z chorób przenoszonych drogą płciową, znacznie częściej zapadali na nowotwór prostaty. W grupie tej znaleźli się także panowie, którzy w po trzydziestym roku życia, co najmniej 20 razy w miesiącu mieli kontakty seksualne bądź masturbowali się. Onanizm był jednak formą, która zwiększała podatność na raka gruczołu krokowego.

Badania pozwoliły stwierdzić również, iż u mężczyzn po czterdziestym roku życia, intensywność stosunków seksualnych nie odgrywała już znaczącej roli w skłonnościach do nowotworu. Z kolei u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia wzmożona aktywność seksualna dawała szansę na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty.

Jak chronić się przed rakiem prostaty?

Mimo wielu przeprowadzonych badań w dalszym ciągu nie wiadomo w stu procentach co odpowiada za powstawania nowotworów gruczołu krokowego. Jednakże zawsze istnieje możliwość redukowania prawdopodobieństwa zachorowania.

Warto zmienić swoje dotychczasowe, niekoniecznie zdrowe nawyki żywieniowe. Amerykańscy dietetycy zalecają zjadanie szczególnie tych produktów, które mają pochodzenie roślinne. Warto również ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa. Wskazane są kwasy tłuszczowe nienasycone z grupy omega. Dobrze jest też spożywać spore ilości pomidorów (pod każdą postacią), melonów, grejpfrutów różowych. Owoce te i warzywa zawierają w swoim składzie likopen w dużych ilościach. Jest to substancja, która przyczynia się do zablokowania procesu niszczenia DNA. To z kolei przyczynia się do zapobiegania nowotworowi prostaty.

Mężczyźni, którzy zgłaszają się do lekarza z objawami łagodnych przerostów gruczołu krokowego, łykają tabletki zawierające finasteryd. Jest to substancja, która przyczynia się do zahamowania produkcji androgenów – męskich hormonów płciowych. Hormon ten przyczynia się bowiem do stymulowania wzrostu komórek prostaty.

4,1 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *