Naturalne sposoby zapobiegania ciąży

Naturalne metody zapobiegania ciąży mają w naszym kraju wielu zwolenników. Wymaga to jednak – wyłącznie od kobiety – bardzo dokładnej znajomości reakcji własnego organizmu oraz wyjątkowej dokładności i zdyscyplinowania. Naturalne metody zapobiegania ciąży są odpowiednie szczególnie dla tych osób, które pozostają w stałych związkach, głęboko przekonanych do tej formy antykoncepcji, takich, którzy zdecydowani są na powstrzymanie się od współżycia w okresie, kiedy kobieta jest płodna.

Sposobów naturalnego zapobiegania ciąży jest kilka. Ich skuteczność jest jednak kontrowersyjna. Poniżej prezentuję dostępne warianty tego rodzaju antykoncepcji.

Kalendarzyk – indeks Pearla: 14-47

Najpierw – zanim zacznie stosować się tę metodę antykoncepcji – należy przynajmniej przez rok odnotowywać długość każdego cyklu (trzeba więc w kalendarzu zaznaczać pierwszy dzień miesiączki). Jest to niezwykle ważne, ponieważ na podstawie takiej informacji może określić, kiedy wypadają dni płodne.

Najczęściej kobiety mają dwudziestoośmiodniowe cykle. W takim przypadku faza płodności przypada na okres między dziewiątym a szesnastym dniem cyklu. Jeżeli cykle są krótsze – na przykład dwudziestopięciodniowe – wówczas należy odjąć trzy dnia od dnia dziewiątego i tyle samo od dnia szesnastego. Faza płodna będzie zatem trwać od szóstego do trzynastego dnia.

Przy cyklach, które trwają dłużej należy postępować podobnie. Jednak zamiast odejmować, dodajemy je – na przykład: przy cyklu trzydziestodniowym faza płodna trwa od jedenastego do osiemnastego dnia.

Metoda ta nie będzie się nadawała w przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Ponadto sposób kalendarzykowy może okazać się mało skuteczny w przypadku  kobiet, które choruj, odchudzają się bądź są przemęczone i żyją w ciągłym stresie.

Metoda Billingsów – indeks Pearla: 1-25

Metoda Billingsów polega na obserwacji śluzu w pochwie. W ciągu całego cyklu w organizmie kobiety następują przemiany hormonalne, dzięki którym zmienia się także wydzielina w pochwie. W kolejnych fazach różni się ilością, gęstością oraz kolorem i zapachem.

Zaraz po miesiączce jest jej niewiele (tak zwana faza sucha). Mniej więcej po czterech dniach kobieta zaczyna wyczuwać w pochwie nieco większą wilgotność, a śluz zmienia wygląd z matowego na przejrzysty i lepki. Wyglądem przypomina surowe białko kurzego jajka. Łatwo daje się rozciągać, tworząc długie nitki. Dla kobiety jest to sygnał, że właśnie rozpoczął się okres płodny. W ostatnim dniu takiej wydzieliny następuje owulacja. Po jajeczkowaniu śluz znów robi się gęsty, matowy i nierozciągliwy. Jednak jeszcze przez trzy dni należy zachować wstrzemięźliwość płciową.

Aby wyniki były bardziej wiarygodne, w pierwszym miesiącu kobieta powinna powstrzymać się od współżycia. Nie może również stosować innych środków antykoncepcyjnych.

Niestety ta metoda jest zawodna, gdy kobieta ma stan zapalny pochwy, bądź stosuje leki, które rozcieńczają wydzieliny (stosuje na przykład leki na kaszel).

Metoda termiczna – indeks Pearla: 6-20

Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała, zawsze o tej samej porze: zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka, i tym samym termometrem oraz zaznaczania wyników na wykresie.

Normalna temperatura wynosi 36,6 stopni Celsjusza. U zdrowej kobiety tuż przed jajeczkowaniem spada ona nieznacznie, a w czasie owulacji wzrasta nawet do 37,5 stopni. W drugiej połowie cyku utrzymuje się na najwyższym poziomie, ale od trzeciego dnia wyższej temperatury zaczyna się już czas niepłodny.

Co prawda okres przedowulacyjny kończy się sześć dni przed kolejnym wzrostem temperatury, ale nie da się go przewidzieć w stu procentach. Dlatego też bezpiecznie jest współżyć tylko w ostatniej fazie cyklu, od czwartego dnia po podwyższeniu temperatury do wystąpienia miesiączki.

Metoda ta jest trudna i nadaje się wyłącznie dla kobiet, które prowadzą regularny tryb życia. Może być nieskuteczna w okresie poporodowym, podczas karmienia piersią, w czasie choroby, a nawet po nieprzespanej nocy. Zanim rozpocznie się współżycie, trzeba wykonać pomiary temperatury co najmniej przez trzy miesiące.

Metoda objawowo-termiczna – indeks Pearla: 3-35

Polega na codziennym obserwowaniu śluzu (metoda Billingsów) oraz mierzeniu i zapisywaniu temperatury ciała. Warto wiedzieć, że dodatkowymi objawami jajeczkowania są u niektórych kobiet plamienia z pochwy oraz ból owulacyjny, czyli pobolewanie jednego z jajników.

Zalety naturalnych metod zapobiegania ciąży

Niestety nie ma zbyt wielu zalet, które zachęcałyby pary do stosowania opisanych naturalnych metod. Aczkolwiek na plus można zaliczyć taniość naturalnych metod. Ponadto takie sposoby antykoncepcji nie wywierają żadnego wpływu na zdrowie, a więc są całkowicie nieszkodliwe.

Wady naturalnego zapobiegania ciąży

Wad naturalnych sposobów unikania ciąży jest znacznie więcej. Przede wszystkim metody te nie dają tak wysokiej skuteczności i pewności, jak na przykład stosowanie środków hormonalnych. Ponadto bywają kłopotliwe, ponieważ kobieta musi codziennie obserwować reakcje organizmu. Wymagają wstrzemięźliwości seksualnej w dni płodne. Ponadto nie chronią przez chorobami, które mogą być przenoszone drogą płciową.

5,2 k

5 comments on “Naturalne sposoby zapobiegania ciąży

  1. A ja właśnie stosuję jedną z opisanych metod (termiczna – stosuję cyclotest) ale w celu zajścia w ciążę 🙂 I uważam że npr jest skuteczne w obu tych aspektach 🙂 sama natura 🙂

  2. Owszem, metody te mogą również zostać wykorzystane w przypadku starań o dziecko. Ale skuteczne są wtedy, gdy kobieta ma regularne cykle. W innym wypadku niektóre mogą zawieść.

  3. No niekoniecznie, bo jeśli kobieta ma nieregularne cykle to może zawsze badać śluz albo używać testera płodności. Ostatnio o nich czytałam. Takie mini mikroskopy na ślinę i wykrywają LH, więc to nie ma znaczenia jaki kobieta ma długi cykl, zawsze może znaleźć coś dla siebie 🙂

  4. Ponadto takie sposoby antykoncepcji nie wywierają żadnego wpływu na zdrowie, a więc są całkowicie nieszkodliwe. – właśnie dlatego je wybrałam. Zdrowie jest najważniejsze. Stosuję metodę objawowo- termiczną. Uzywam komputera cyklu (takiego jak naturia) więc nie muszę się martwić o nieprawidłowe interpretacje.

1 Pingi/Trackbacks dla "Naturalne sposoby zapobiegania ciąży"

  1. […] Sposobów zapobiegania ciąży jest bardzo wiele. Począwszy od najbardziej popularnych prezerwatyw, które obecnie można kupić dosłownie w każdym sklepie czy kiosku, poprzez tabletki, cechujące się bardzo wysoką skutecznością, poprzez spirale, kapturki. Ze sposobów farmakologicznych należało by także wymienić tak zwana „tabletkę po”, stosowana do siedemdziesięciu dwóch godzin po stosunku, jednak nie powinna być ona nadużywana i raczej powinna być traktowana jako ostatnia deska ratunku, gdyż wywołuje poważne skutki uboczne. Jednak wiele osób, najczęściej ze względów religijnych preferuje naturalne metody zapobiegania ciąży. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *