Orgazm – jak go osiągnąć?

Gdy myślimy o seksie, pierwszą rzeczą która nam przychodzi na myśl jest oczywiście orgazm. Niestety nie każdy ma tyle szczęścia, że może go przeżywać za każdym razem. Zwykle na jego brak narzekają kobiety – narzekają oczywiście w „duchu”. Najczęściej do kłopotów nie przyznają się, a przed partnerem udają, że wszystko jest w porządku. Tymczasem jest to droga, która nigdzie nie zaprowadzi. Kobiety udające orgazm prawie na pewno nigdy go nie doświadczą. No chyba że zmienią swoje podejście do „tych” spraw. Warto jednak wiedzieć, że i nie tylko kobiety mają problem z orgazmem. Również panowie mogą mieć kłopoty z tym by osiągnąć szczyty rozkoszy.

Orgazm – wrodzony czy wyuczony?

Każdy człowiek powinien mieć świadomość, że nie istnieje jedna, uniwersalna definicja orgazmu, tak jak nie istnieje jednoznaczna definicja szczęścia czy miłości. Każdy bowiem może pojmować i odczuwać te stany na swój własny sposób.

Jednakże najogólniej sprawę ujmując można stwierdzić, że orgazmem jest kulminacyjny punkt podniecenia, który jest ściśle powiązany z psychicznymi oraz fizycznymi doznaniami. Orgazm u kobiet charakteryzuje się skurczami lub pulsowaniem pochwy. U mężczyzn orgazm powiązany jest w wytryskiem (jednak nie jest to warunek konieczny – istnieją bowiem przypadki, kiedy orgazm nie kończył się ejakulacją i odwrotnie – wytrysk nie spowodował orgazmu).

Warto wiedzieć, że męski orgazm jest raczej stanem wrodzony. Jest to bowiem naturalna reakcja fizjologiczna organizmu na intensywne pobudzanie penisa. Natomiast orgazm kobiecy jest z reguły orgazmem wyuczonym. To właśnie dlatego po rozpoczęciu życia seksualnego pojawiają się problemy z uzyskiwaniem przyjemności z seksu. Przyjmuje się, że orgazm wyuczony pojawia się po około dwóch latach od inicjacji seksualnej.

Orgazm u mężczyzn – jak wygląda?

Każdy mężczyzna jest wzrokowcem. Wystarczy bowiem widok ciała partnerki bądź jej dotyk, by w mężczyźnie nastąpiło seksualne pobudzenie. Objawia się ono sztywnieniem penisa oraz odsłonięciem żołędzi, która staje się ciemniejsza i powiększa się. Dochodzi do wzwodu. Erekcja może utrzymywać się dłużej lub krócej – w zależności od intensywności pobudzenia. W miarę trwania pieszczot na ciele mężczyzny pojawiają się czerwone plamy, które świadczą o silnym stopniu podniecenia – potem dochodzi do punktu kulminacyjnego – orgazmu oraz wytrysku. Po osiągnięciu rozkoszy penis zwykle wiotczeje. Po pewnym czasie męski organizm jest znów gotowy do współżycia.

Jak przebiega szczytowanie u kobiet?

Dochodzenie do szczytowania u kobiet ma nieco inny przebieg. Zwykle jest tak, że orgazm u kobiet poprzedzony powinien być ciągłą stymulacją jej narządów płciowych. Dlatego też mężczyźni powinni pamiętać, by skupiać się przede wszystkim na szczególnie wrażliwych miejscach na ciele partnerki – strefach erogennych. Ważne są pieszczoty piersi, które w chwilach podniecenia nabrzmiewają. Mężczyźni powinni także zwrócić uwagę na stymulowanie łechtaczki, która zaczyna się powiększać i wilgotnieć. Dalsze pobudzanie narządów płciowych wzmaga podniecenie, a kobieta zbliża się do punktu kulminacyjnego, co zwykle objawia się jeszcze większą produkcją śluzu w pochwie. Gdy pieszczoty nie ustaną w końcu dojdzie do orgazmu, który objawia się nie tylko pojękiwaniem kobiet, ale przede wszystkim zmianami fizjologicznymi: otoczki piersi ulegają ściemnieniu i stają się bardziej wyraźne, a mięśnie pochwy zaczynają pulsować.

Kiedy pojawią się problemy

Niestety nie zawsze akt seksualny przebiega w tak idealny sposób. Istnieją bowiem pary, w których jedna strona nie odczuwa żadnej przyjemności.

Zwykle kłopoty z osiągnięciem orgazmu mają kobiety. Przyczyn takiego stanu może być wiele, począwszy od zaburzeń hormonalnych, suchości pochwy, a skończywszy na przyczynach mających podłoże psychologiczne. Gdy kłopoty związane są z niedostateczną ilością hormonów (spowodowanych na przykład chorobami tarczycy czy menopauzą) bądź też wadami budowy oraz operacjami, trzeba zgłosić się do lekarza ginekologa. Warto również wiedzieć, że na zdolność przeżywania orgazmu mogą mieć wpływ różne leki stosowane w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób onkologicznych. Podobne działanie mają również leki psychotropowe.

W panów problem z nieosiąganiem orgazmu jest rzadkością. Jeżeli jednak już ma to miejsce, zwykle nie jest to wynik problemów o podłożu psychologicznym, ale związany jest głównie z poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi.

Jak sobie pomóc?

W przypadku kobiet – w osiągnięciu orgazmu mogą pomóc ćwiczenia Kegla. Są to specjalne ćwiczenia, które służą do wzmocnienia mięśni dna miednicy (nazywanych potocznie mięśniami Kegla). Ich istota tkwi w zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu na kilka sekund. Trzeba powtarzać tę czynność kilka razy po sobie, wykonując początkowo kilka powtórzeń, a z czasem ich ilość zwiększać – nawet do 25 powtórzeń. Elastyczne mięśnie nie tylko pomagają w osiągnięciu orgazmu, ale również przyczyniają się do ułatwienia porodu.

W przypadku mężczyzn ćwiczenie mięśni Kegla może zapobiec przedwczesnemu wytryskowi, dzięki czemu partnerka będzie miała szansę na szczytowanie.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *