Prezerwatywa dla kobiet – hit czy kit?

Metod antykoncepcji jest wiele. Nie wszystkie są idealne, dlatego kobiety i mężczyźni poszukują nowych i najbardziej im odpowiadających sposobów zabezpieczenia przed ciążą (bo przede wszystkim o to chodzi). Statystki wskazują, że wiele osób decyduje się na stosowanie prezerwatyw. A to dlatego, że jest to dość wygodna i tania metoda, która jest bezpieczna bez względu na stan zdrowia (pod warunkiem, że nie ma się alergii na materiał z jakiego jest wykonana). Jej dodatkową zaletą jest to, że zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Jeszcze do niedawna prezerwatywa kojarzyła się nam przede wszystkim z mężczyzną. Okazuje się jednak, że dostępne są również prezerwatywy dla kobiet. Jak one działają? Czy są bezpieczne? Czy nie powodują dyskomfortu i nie przyczyniają się do zmniejszenia odczuwania przyjemności ze zbliżenia?

Czym są prezerwatywy dla kobiet?

Najprościej i najkrócej rzecz ujmując, prezerwatywy dla kobiet to jedna z wielu dostępnych metod antykoncepcji. Przeznaczone są dla tych pan, które prowadzą nieregularne życie erotyczne. Nie stosując więc tabletek antykoncepcyjnych oraz innych metod związanych z hormonami, ale wolą być pewne, że partner nie zapomniał o prezerwatywie.

Prezerwatywa dla kobiet jest dość młodą metodą antykoncepcji. Pierwsze tego rodzaju zabezpieczenie powstało w 1992 roku, ma więc niecałe 20 lat. Szacuje się, że skuteczność tej metody antykoncepcji wynosi około 95%, jest więc dość wysoka. Mówi się, że prezerwatywa dla kobiet stanowi połączenie błony dopochwowej oraz tradycyjnej prezerwatywy. Jest jednak dłuższa oraz szersza od zwykłe, typowo „męskiej” prezerwatywy. Różnica polega nie tylko na budowie, ale również na tym, że obie strony są zwilżone. Do różnic zalicza się również występowanie w prezerwatywach dla kobiet dwóch pierścieni. Zewnętrzny umieszczany jest w przedsionku pochwy. Wewnętrzny pierścień należy umieścić w sklepieniu pochwy. W ten sposób powstaje bariera, która uniemożliwia przedostawanie się plemników do jamy macicy. Można więc powiedzieć, że prezerwatywa dla kobiet jest skuteczniejsza, ponieważ w ten sposób dochodzi do „zakrycia” pochwy.

Jak zakładać prezerwatywę kobiecą?

Nie da się ukryć, że prezerwatywa dla kobiet, jeśli chodzi o jej zakładanie, może sprawiać wiele trudności. Sposób jej umieszczania jest dużo trudniejszy, aniżeli w przypadku tradycyjnej, „męskiej” prezerwatywy, nakładanej na penisa. Niemniej, gdy tylko kobiety dojdą do wprawy, wówczas prawidłowe umieszczanie prezerwatywy dla pań, będzie jak „bułka z masłem”. Trzeba mieć jednak pewność, że tylko od tego, czy prezerwatywa zostanie dobrze założona, zależy jej skuteczność. Warto więc na naukę poświęcić sporo czasu, by mieć pewność, że stosunek seksualny nie zakończy się zapłodnieniem.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić datę ważności. Należy także pamiętać, żeby nie rozrywać opakowania zębami, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia prezerwatywy. Kolejnym krokiem jest wyjęcie jej z opakowania oraz delikatne rozprostowanie. Następnie, wewnętrzny pierścień należy zgiąć go na kształt ósemki, trzymając go między kciukiem a palcem wskazującym. Kolejnym, a zarazem najważniejszym krokiem jest dokładne umieszczenie prezerwatywy. W tym celu należy wybrać jak najbardziej wygodną pozycję. Można kucać, leżeć bądź siedzieć. Następnie należy rozchylić wargi sromowe, by zlokalizować wejście do pochwy. Pierścień wewnętrzny należy umieścić w pochwie tak daleko, jak tylko to możliwe. Położenie prezerwatywy można sprawdzić, wsuwając palec wskazujący i środkowy. Prezerwatywa powinna wystawać na około 2-3 centymetry, by pokryć oraz ochronić srom. W ten sposób umieszczona prezerwatywa pokrywa szyjkę macicy. Nie ma więc możliwości, by doszło do zapłodnienia. Podczas stosunku niezwykle ważne jest to, by członek nie dostał się między prezerwatywę a ściankę pochwy.

Prezerwatywy dla kobiet – zalety i wady

Nie da się ukryć, że prezerwatywa dla kobiet, choć jej nakładanie może nastręczać wielu problemów szczególnie początkującym paniom, posiada wiele zalet. Przede wszystkim posiada znacznie większą skuteczność aniżeli męskie prezerwatywy, okrywające penisa. Ponadto równie skutecznie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest to także dobry sposób na to, by uniknąć nie zawsze pożądanych skutków ubocznych (pojawiają się one między innymi w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych). Kolejną zaletą, która wyróżnia „na plus” prezerwatywy dla kobiet jest materiał, z jakiego została wykonana. W przypadku kondomów dla pań jest to guma poliuretanowa, która – jak się okazuje – jest dużo bardziej wytrzymała na pęknięcia i rozerwania.

Niestety prezerwatywy dla kobiet posiadają także wady. Pierwszą i chyba najważniejszą jest dość skomplikowany sposób jej zakładania. A właściwie to od tego, jak zostanie ona założona, zależy jej skuteczność. Jeśli kobieta zrobi to dość niedokładnie, wówczas może okazać się, że mimo obecności prezerwatywy w pochwie, dojdzie do zapłodnienia. Kolejną wadą jest to, iż może powodować dyskomfort oraz zmniejszać doznania seksualne.

5,1 k

0 comments on “Prezerwatywa dla kobiet – hit czy kit?

1 Pingi/Trackbacks dla "Prezerwatywa dla kobiet – hit czy kit?"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *