Problemy z potencją w młodym wieku

Gdy mówimy bądź słyszymy o problemach związanych z potencją, zwykle mamy na myśli dojrzałych mężczyzn – po czterdziestym roku życia. Choć faktycznie właśnie panowie w tym przedziale wiekowym najczęściej borykają się z zaburzeniami potencji, to zdarzają się sytuacje, w których młodzi mężczyźni mają z tym problem. Jakie są tego przyczyny? W jaki sposób z tym walczyć? Jak nie dopuścić do impotencji?

Przyczyny zaburzeń potencji w młodym wieku

W życiu każdego mężczyzny ma miejsce sporadyczna płciowa niemoc. Najczęściej wynika to z prowadzonego trybu życia oraz nieustających sytuacji stresowych. Do tego dochodzi zmęczenie, przepracowanie. Wówczas nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak kłopoty z osiągnięciem wzwodu pojawiają się znacznie częściej, wówczas można mówić o poważniejszym zaburzeniu erekcji, które może zapoczątkować impotencję, nawet w młodym wieku.

Problemy z erekcją u młodych mężczyzn są więc najczęściej spowodowane: nieodpowiednią dietą, nadmiernym paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, narastającymi sytuacjami stresowymi, zbyt małą ilością snu, przemęczeniem organizmu związanym z intensywną pracą. Są to czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z potencją. W wielu przypadkach wystarczy wyeliminować tylko niektóre z powyższych czynników odpowiadających za zaburzenia erekcji, wówczas sprawność seksualna może powrócić.

Warto jednak wiedzieć, że na powstawanie zaburzeń potencji mogą wpływać także czynniki psychogenne. Nawet i w tym przypadku problemy z osiąganiem wzwodu mogą pojawić się z dnia na dzień. Jednym z najczęstszych czynników mogących wpływać na pojawienie się problemów z erekcją są stany lękowe. Najczęściej lęki te dotyczą niechcianej ciąży (gdy metody antykoncepcyjne zawiodą), możliwości zarażenia się chorobami wenerycznymi. Problemy z potencją mogą pojawić się również w sytuacji, w której mężczyzna ma skłonność do kompleksów (szczególnie z powodu małego penisa) oraz charakteryzuje się niską samooceną. Niekiedy zaburzenia erekcji biorą się z lękiem przed partnerką – a dokładniej mówiąc – niesprostaniem jej oczekiwań co do zbliżenia. Dość częstym problemem jest również rutyna, czyli brak urozmaiceń seksualnych – ciągle ta sama pozycja, to samo miejsce, itd.

Warto wiedzieć, że przyczyny niedojrzałej impotencji mogą także wynikać z poważniejszych problemów. Okazuje się, że zaburzenia erekcji mogą wynikać z traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Na zachwianie samooceny, a tym samym na problemy seksualne mogą wpływać gwałty, znęcanie się rodziców nad dzieckiem oraz wyzwiska czy bicie.

Leczenie problemów z potencją w młodym wieku

Na szczęście żaden, nawet młody mężczyzna nie jest skazany na życie z impotencją. Wystarczy tylko podjąć odpowiednie kroki w postaci leczenia. Niestety część panów swój problem uważa za wstydliwy, dlatego całkowicie rezygnuje z lekarskiej konsultacji. Warto pamiętać, że odpowiednie leczenie przyczynia się do zlikwidowania problemów i pozwala cieszyć się seksem na nowo.

Leczenie najlepiej zacząć od psychoterapii. Bardzo często bowiem problemy z potencją mają podłoże psychogenne. Celem terapii jest stopniowe oswojenie pacjenta ze źródłem problemów, a następnie wyeliminowanie lęków czy innych przyczyn. W terapii chodzi o to, by podnieść samoocenę mężczyzny. Dzięki temu pacjent przestanie się obawiać o swoją męskość i o to, że nie podoła oczekiwaniom partnerki. Bardzo często i ona towarzyszy partnerowi w terapii.

Niekiedy koniecznością mogą okazać się specjalne leki poprawiające dopływ krwi do penisa. Jednak takie specyfiki przepisuje się w określonych przypadkach. Tego rodzaju leczenie nie jest regułą. Dlatego też nie należy łykać specyfików na własną rękę, bowiem można doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

3,7 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *