Prostata – na co choruje?

Prostata to delikatny gruczoł, który bardzo często nie domaga, na co uskarżają się panowie w każdym wieku. Takich dolegliwości nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować, ponieważ jest to gruczoł, który w męskim organizmie ma wiele ważnych zadań do spełnienia. Warto więc wiedzieć, z jakimi przypadłościami może zetknąć się męska prostata, i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Nie wszystkie bowiem wymagają specjalistycznego leczenia.

Ważny gruczoł krokowy

Warto wiedzieć, że prostata u niemowlaka płci męskiej ma wielkość ziarnka grochu. Gdy dziecko rośnie, rośnie także i ten gruczoł. Optymalną wielkość osiąga najczęściej około trzydziestego roku życia.

Zadanie prostaty polega przede wszystkim na wytwarzaniu wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. Ta zaś odpowiada za zwiększanie żywotności oraz ruchliwości plemników. Można więc powiedzieć, że gruczoł ten ma wpływ na biologiczną jakość nasienia. Warto również wiedzieć, że prostata – a dokładniej jej mięśnie – wraz z mięśniami pęcherza moczowego odpowiada za otwieranie i zamykanie przewodu moczowego w trakcie wytrysku. Oznacza to, że prostata ma również wpływ na sprawność seksualną.

Dlatego też wszelkich niepokojących dolegliwości nie należy bagatelizować, lecz najlepiej od razu reagować.

Gdy cierpimy na nieinfekcyjne zapalenie prostaty

Dość często u panów zdarza się nieinfekcyjne zapalenie prostaty. Jest to choroba, która objawia się występowaniem stałego bólu w dole pleców. Pojawia się również pieczenie w trakcie oddawania moczu. Bardzo często ból pojawia się również w czasie wytrysku, a w nasieniu nierzadko pojawia się krew.

Uważa się, że przyczyną nieinfekcyjnego zapalanie prostaty jest wydzielina, która gromadzi się w gruczole. Zdrowa prostata wydziela codziennie określone ilości płynu, który wydalany jest wraz z moczem. Aczkolwiek gdy dochodzi do pobudzenia seksualnego, ilość tego płyny zwiększa się nawet dziesięciokrotnie. Nie zostaje on wydalony z moczem, gdy mężczyzna w chwili intensywnego podniecenia zdenerwuje się bądź dojdzie do innej sytuacji, w której nie jest możliwy orgazm. Oczywiście jeśli dochodzi do tego sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak powtarza się systematycznie, zgromadzony płyn może doprowadzić do nieinfekcyjnego zapalenia prostaty.

Jeśli mężczyźni odczuwają takie dolegliwości, które mogłyby świadczyć o tego rodzaju przypadłości, koniecznie muszą udać się do specjalisty. Warto bowiem wiedzieć, że bez przyjmowania leków przeciwzapalnych się nie obejdzie. Aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że leczenie jest dość trudne.

Jak leczyć zakaźne zapalenie prostaty?

Panowie mogą również doświadczyć zakaźnego zapalenia prostaty. Jest to dolegliwość, za pojawienie się której odpowiadają bakterie. Przenoszą się one z odbytu do cewki moczowej. Może to nastąpić albo na skutek niewłaściwej higieny, albo też podczas stosunku seksualnego.

Zakaźne zapalenie prostaty zwykle objawia się częstym oddawaniem moczu. Niekiedy może pojawić się w nim krew. Jeśli mamy do czynienia z ostrym zapaleniem, wówczas pojawiają się dodatkowo takie dolegliwości jak ostry ból, nudności, wysoka temperatura. Dość często mogą pojawiać się wymioty.

Jeśli zauważyliśmy u siebie takie objawy, wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza – urologa. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków, które charakteryzują się szerokim spektrum działania.

Przerost prostaty – jak się go leczy?

Z prostatą najczęściej związany jest przerost prostaty. Jest to choroba, która najczęściej ma bardzo powolny przebieg. Rozpoczyna się, nie dając właściwie żadnych objawów. Dopiero wtedy, gdy powiększająca się prostata zaciska się wokół cewki moczowej, mężczyźni uskarżają się na częste oddawanie moczu, także w nocy. Parcie na pęcherz jest silniejsze, a jednocześnie by oddać mocz, panowie potrzebują nieco więcej czasu. Niekiedy może dojść nawet do całkowitego zatrzymania moczu.

Gdy pojawiają się takie problemy, trzeba jak najszybciej udać się do urologa. Specjalista, po przeprowadzeniu lekarskiego wywiadu, przystępuje do wykonania badania lokalizacji gruczołu krokowego. Niekiedy zaleca wykonanie badania USG górnych dróg moczowych, pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego. Ważne jest jednak to, by przed badaniem pęcherz moczowy nie był opróżniony.

Na czym polega prostatodynia?

Innym schorzeniem, z którym przychodzi się borykać wielu mężczyznom jest prostatodynia. Jest to dolegliwość, która objawia się dość silnym skurczem mięśni gruczołu krokowego. Dochodzi do tego zwykle na skutek silnego zdenerwowania.

Jeśli odczuwamy silny ból w prostacie, trzeba udać się do specjalisty. Jeżeli, poza silnym bólem, nie pojawia się żadna inna dolegliwość, najczęściej urolog przepisuje alfa-blokery. Są to leki, które działają rozluźniająco na mięśnie znajdujące się w tzw. zrębie gruczołu krokowego. Dzięki temu dochodzi do znacznego ułatwienia oddawania moczu oraz opróżniania prostaty z płynu. Trzeba jednak mieć świadomość, że choć alfa-blokery przynoszą ulgę i eliminują ból, wiążą się z działaniami niepożądanymi. Na szczęście nie dochodzi do pogorszenia sprawności seksualnej. Pojawia się senność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *