Seks po porodzie

Nie ma żadnych wątpliwości, że seks oraz pieszczoty są w stanie zbliżyć do siebie partnerów. Wszystko idzie gładko do czasy, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Wówczas zawirowania hormonalne, które dokonują się w jej organizmie sprawiają, że nie  zawsze ma ona ochotę na seks. Potem, by już huśtawka hormonalna się trochę ustabilizuje i chęć do miłosnych igraszek się pojawia, partnerzy rezygnują z kontaktów seksualnych, z obawy, że mogliby doprowadzić do uszkodzenia płodu. I tak wstrzemięźliwość seksualna może ciągnąć się w nieskończoność.

Jak to jest z seksem po porodzie?

Partnerzy powinni mieć świadomość, że pierwsze tygodnie spędzone z dzieckiem sprawiają, że rodzice się zmieniają. Warto to wykorzystać. Podjęcie współżycia w odpowiednim momencie może okazać się szansą na to, by stworzyć czułego i zmysłowego związku, także pod względem seksualnym.

Jednak to przede wszystkim kobiety mają problem z tym, by się przemóc. W końcu ich ciało sporo się zmieniło – nie zawsze na lepsze. To wstyd i skrępowanie przed partnerem sprawia, że aktywność seksualna zamiast rosnąć, spada aż w końcu zanika. Trzeba jednak mieć świadomość, że nowe ciało pozwala na nowo odkrywać kobiece doznania.

Jednak są kobiety, które chętnie podejmują aktywność seksualną. A to dlatego, że właśnie dopiero po urodzeniu dziecka panie są bardziej świadome swojego ciała i są zdolne do większego przeżywania rozkoszy.

Kiedy można się kochać?

Warto mieć świadomość, że w pierwszym okresie po porodzie nie warto podejmować prób współżycia. Czas ten nie sprzyja bowiem miłosnym igraszkom ani uniesieniom. Panie jeszcze krwawią oraz pocą się, co jest wynikiem pozbywania się nagromadzonych podczas ciąży płynów. Dlatego też zaleca się, by odczekać kilka tygodni, zanim rozpocznie się aktywność seksualną. Trzeba dać czas kobiecie na to, by zagoiło się jej krocze. Poród to przecież nie lada wysiłek.

Poród to wielka zmiana dla obojga partnerów. Z tego też powodu powinni mieć do siebie wyrozumiałość i być cierpliwi.

Panowie powinni mieć świadomość, że kobiety odczuwają pewne lęki, jeśli chodzi o seks po porodzie, szczególnie jeśli był to ich pierwszy poród. Dlatego też mężczyźni powinni być bardzo delikatni  i ostrożni. Powinni zwrócić uwagę na to, by gra wstępna była o wiele dłuższa – bowiem to właśnie ona jest bardzo ważna – szczególnie w tym pierwszym okresie.

Zasada „sześciu tygodni”

Decydując się na rozpoczęcie współżycia po porodzie, warto pamiętać o tak zwanej zasadzie „sześciu tygodni”. Oznacza ona nic innego, jak tylko okres, który musi minąć od połogu, by można było podjąć kontakty seksualne. To właśnie sześć tygodni trwa najczęściej okres połogu, podczas którego pojawiają się krwawienia, zachodzi zagojenie się rany  krocza oraz zamknięcie szyjki macicy oraz obkurczenia samej macicy.

Warto wiedzieć, że niezastosowanie się do zasady „sześciu tygodni” jest nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim bolesne. Dlatego też są dwa wyjścia: można wstrzymać się od seksu albo też praktykować inne jego formy, na przykład seks oralny.

Uwaga na antykoncepcję

Nie wszyscy decydują się na kolejne dziecko – tuż po urodzeniu pierwszego. Dlatego też wiele par decyduje się na zastosowanie antykoncepcji. Trzeba uważać na środki antykoncepcyjne, szczególnie wtedy gdy matka dziecko karmi piersią. Kobiety powinny także pamiętać, że brak miesiączki po porodzie wcale nie oznacza niepłodności. Niekiedy miesiączka nie pojawia się u matek karmiących, jednakże płodność występuje – zwykle po sześciu tygodniach od porodu, czyli akurat tyle, ile trzeba poczekać z kontaktami seksualnymi.

3,8 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *