Seks po zawale

Osoby, które przeszły zawał serca mięśniowego obawiają się o przyszłość swojego życia erotycznego. Są bowiem pełne obaw, że miłosne uniesienia mnogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, a co gorsza – powtórnego zawału. Czy faktycznie jest to możliwe? Czy po zawale nie można już cieszyć się życiem seksualnym?

Organizm musi się zregenerować

Prawdą jest, że organizm, który został dotknięty zawałem serca potrzebuje czasu, by odzyskać siły i powrócić do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też specjaliści zalecają wstrzemięźliwość seksualną. Nie należy się jednak martwić, bowiem rezygnacja z seksu nie musi być rezygnacją „na zawsze”. Jest to najczęściej kilkudniowa, bądź kilkutygodniowa wstrzemięźliwość seksualna.

Kiedy można wrócić do seksu?

Warto wiedzieć, że po powrocie ze szpitala, osoba która przeszła zawał serca powinna przynajmniej na kilka dni zrezygnować z seksu. Natomiast w przypadku wykonania by-passów lekarze zalecają, by do aktywności seksualnej powrócić nie wcześniej niż po upływie czterech tygodni.

Warto jednak wiedzieć, że zaraz po rozpoczęciu aktywności, seks nie powinien być gwałtowny. Trzeba unikać sytuacji, w których budowanie jest silne napięcie erotyczne. Nie są również wskazane pozycje, które wiążą się ze sporym wysiłkiem fizycznym. Dla mężczyzn najlepsze będą więc pozycje: „łyżeczka” czy „na jeźdźca”. Są to pozycje, które ograniczają ryzyko szybkiego wzrostu ciśnienia tętniczego oraz czynności serca. Warto jednak wiedzieć, że szczególnie w pierwszych dniach powrotu do aktywności seksualnej może pojawić się ból w klatce piersiowej lub duszność. Jeżeli pojawią się takie objawy, wówczas należy przerwać akt seksualny i odpocząć. Jednym z rozwiązań jest także zażycie odpowiednich leków, które powinny przynieść ulgę. Warto jednak pamiętać, by szczególnie w pierwszych tygodniach po rekonwalescencji nie forsować się zbytnio. Jeżeli problemy z dusznością i bólem w klatce będą pojawiały się przy każdym stosunku, wówczas nie należy bagatelizować tych symptomów, lecz zgłosić się do lekarza.

Zawał serca a problemy ze wzwodem

Warto wiedzieć, że nie wszyscy panowie po zawale mięśnia sercowego wracają szybko do seksualnej sprawności. Wielu mężczyzn uskarża się na problemy z osiąganiem wzwodu. Najczęściej przyczyna zaburzeń erekcji tkwi w stresie. Jest on związany z obawami o ból, ponowny zawał czy nawet śmierć podczas trwania stosunku seksualnego. Nie należy się jednak przejmować. Jeżeli tylko panowie zastosowali się do zaleceń lekarza i do aktywności seksualnej powrócili po kilku-kilkunastodniowej rekonwalescencji, wówczas wszystko powinno być w porządku.

Warto wiedzieć, że zaburzenia erekcji mogą wynikać również z przyjmowania niektórych leków. Za problemy z osiąganiem wzwodu odpowiadają przede wszystkim leki z grupy beta-blokerów podawanych w przypadku chorób serca. Dlatego też nie należy ich pod żadnym pozorem odstawiać, bez konsultacji z lekarzem.

Ponieważ zawał spowodowany jest zator tętnicy wywołanej niedokrwieniem, zaburzenia erekcji mogą wynikać z miażdżycy naczyń krwionośnych, które odpowiadają za doprowadzanie krwi do penisa. Wiadomo bowiem, że erekcja jest możliwa tylko wtedy, gdy ciała jamiste wypełnią się odpowiednią ilością krwi (zwykle jest jej 20 razy więcej niż w przypadku gdy członek znajduje się w fazie spoczynku).

Jak sobie radzić z zaburzeniami erekcji? Przede wszystkim nie należy robić nic na własną rękę. Wszelkie czynności powinny być wykonywane po konsultacji lekarskiej. Przede wszystkim nie należy odstawiać żadnych leków. Jeżeli panowie zamierzają zastosować naturalne preparaty na potencję, wówczas i taki krok powinien być skonsultowany. A już pod żadnym pozorem nie można zażywać popularnej Viagry. Zawiera ona substancje, które mogą wchodzić w interakcje z większością leków podawanych po zawale. To z kolei może skutkować nieprzyjemnymi działaniami niepożądanymi.

Nie rezygnuj z seksu

Jeżeli przebyłeś zawał serca mięśniowego, nie rezygnuj z seksu. Nawet wtedy, gdy nie wszystko wychodzi. Problemy z erekcją można przecież wyeliminować. Wystarczy poznać przyczynę tego problemu.

Pamiętaj, że powrót do kondycji sprzed choroby wymaga czasu. Nie forsuj się zbytnio tylko po to, by udowodnić sobie, że „możesz”. Działając w taki sposób możesz sobie poważnie zaszkodzić, a kilkudniowy odpoczynek przyniesie wiele dobrego, także twoje sprawności seksualnej.

4,4 k

0 comments on “Seks po zawale

1 Pingi/Trackbacks dla "Seks po zawale"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *