Wszystko o libido

Problemy ze spadkiem aktywności seksualnej mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak to nie jest żaden powód do zmartwień, bowiem istnieje wiele sposobów na to, żeby podnieść poziom libido. Jeżeli masz więc problemy z niskim popędem płciowym, ten artykuł będzie właśnie dla ciebie.

Co to jest libido?

Rozważania na temat popędu seksualnego warto zacząć od zapoznania się z definicją libido. Libido nazywane jest również popędem płciowym lub pociągiem seksualnym. Niektórzy określają libido również jako potencję seksualną. Jakkolwiek byśmy tego nie nazwali zwykło się przyjmować, że libido to po prostu zdolność do określonych reakcji seksualnych. Niektóre osoby rozumieją libido jako możność rozpoczęcia, utrzymania oraz doprowadzenia do końca stosunku seksualnego.

Co ma wpływ na libido?

Oczywistą sprawą jest fakt, że nie zawsze mamy ochotę na miłosne igraszki. Bywamy zmęczeni, mieliśmy ciężki dzień w pracy bądź po prostu jesteśmy zdenerwowani. Są to normalne sytuacje, aczkolwiek, gdy taka „niemoc płciowa” zdarza się coraz częściej, wówczas możemy zacząć się niepokoić.

Co zatem może mieć wpływ na poziom libido? Warto wiedzieć, że popęd seksualny zależy od wielu czynników, począwszy od czynników społeczno-kulturowych, poprzez czynniki biologiczne, a skończywszy na czynnikach psychicznych.

Czynniki biologiczne związane są z poziomem hormonów płciowych. U mężczyzn spadek libido następuje, gdy ilość testosteronu spada. Z kolei w przypadku kobiet na poziom libido ma poziom estrogenów oraz poziom progesteronu. Ten pierwszy powoduje, że kobieta czuje się atrakcyjna seksualnie, a to z kolei ma wpływ na aktywność seksualną. Natomiast progesteron ma działanie odwrotne – a więc wysoki jego poziom przyczynia się do utraty postrzegania siebie jako kobiety atrakcyjnej pod względem seksualnym.

Na libido ma wpływ również wiek. Spadek popędu seksualnego u mężczyzn nadchodzi wraz w wiekiem. Podobnie jest w przypadku kobiet, które wkraczają w wiek przedmenopauzalny. W tym przypadku na spadek aktywności seksualnej mają wpływ zawirowania hormonalne, między innymi wspomniany spadek poziomu estrogenów.

Na libido u mężczyzn ma wpływ styl życia oraz choroby. Jeżeli nasza dieta nie jest właściwa, nadużywamy alkoholu, palimy papierosy, nie ma się co dziwić, że dopada nas „niemoc seksualna”. Również choroby układu krążenia oraz cukrzyca mają wpływ na spadek libido. Co zatem czynić, by partner/partnerka, zniecierpliwiona czekaniem na nasz „lepszy dzień”, nie zostawił(a) nas dla innego/innej?

Poziom libido mogą mieć również wpływ szeroko rozumiane czynniki społeczno-kulturowe. To jaki jest nasz stosunek do seksu, a tym samym, jaki jest nasz popęd seksualny jest często uzależniony od tego, w jakich domach wyrastamy, w jakich kręgach żyjemy.

Jak wspomóc libido?

Najprostszym sposobem na podniesienie libido jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Zmieńmy dietę, porzućmy swoje nałogi, zacznijmy się ruszać. Jeżeli nasze libido spada z powodu chorób, wówczas należy wyleczyć pierwotne schorzenie. Jeszcze innym sposobem są afrodyzjaki.

Afrodyzjaki

Warto wiedzieć, że wiele pokarmów wpływa na produkcję hormonów oraz funkcjonowanie narządów płciowych. Niektóre mogą zwiększyć pożądanie, natomiast inne przynoszą efekt odwrotny.

Można powiedzieć, że prawdziwą „bombą erotyczną” jest cynk. Pierwiastek ten przyczynia się do pobudzenia działania męskich narządów płciowych oraz hormonów. Gdzie znaleźć taki pierwiastek? Wystarczy spożywać duże ilości mięsa wołowego, orzechów, żółtek jaj, owoców morza, a nawet w drożdżach.

Panom, którzy skarżą się na niemoc płciową, przydadzą się pokarmy, które zawierają sporą ilość argininy. Jest to aminokwas, który jest niezbędny przy produkcji płynu nasiennego. Wystarczy jadać dużą ilość kukurydzy oraz ryżu, a także orzechów oraz ziarna słonecznika. Zadowolenie z życia seksualnego zwiększa ponadto jadłospis, który obfituje w witaminy z grupy B. Witaminy te znajdziemy na przykład w drożdżach.

Warto również wiedzieć, że na wzrost libido mają wpływ przyprawy korzenne. Zawierają one olejki eteryczne, które lekko podnoszą ciśnienie oraz pobudzają krążenie. W miłosnej kuchni nie powinno zabraknąć więc szczypty pieprzu, imbiru, gałki muszkatołowej, kolendry czy cynamonu.

Preparaty podwyższą libido

Mówi się, że potrzeba matką wynalazków. Jest w tym wiele prawdy, bowiem na problemy z niskim poziomem libido, naprzeciw wychodzą firmy kosmetyczne oraz farmaceutyczne. Na rynku istnieje wiele preparatów – suplementów diety, które zawierają w swoim składzie substancje, przyczyniające się do zwiększenia aktywności seksualnej. Ale to nie wszystko. W drogeriach i aptekach znajdziemy szeroki wybór kremów czy żeli, których celem jest zwiększenie rozkoszy płynącej z seksu. Takie specyfiki potęgują doznania miłosne, dzięki czemu od razu nabieramy ochoty na kolejne miłosne igraszki.

Libido jest uzależnione od wielu czynników. W największym jednak stopniu nasza ochota na seks związana jest z czynnikami hormonalnymi i zmienia się wraz z wiekiem. Nie należy jednak martwić się, że od czasu do czasu następuje spadek poziomu libido. Jest to coś naturalnego i szybko mija.

5,1 k

0 comments on “Wszystko o libido

1 Pingi/Trackbacks dla "Wszystko o libido"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *