Zaburzenia potencji a cukrzyca

Zaburzenia potencji mogą pojawiać się sporadycznie u każdego mężczyzny. Ma na to wpływ zmęczenie, silny stres czy nadużywanie alkoholu. Trzeba jednak mieć świadomość, że poważne problemy z impotencją mogą pojawić się wówczas, gdy „do głosy” dochodzą choroby. Jedną z najczęściej pojawiających się schorzeń jest cukrzyca, która – jak się okazuje – może „wywrócić” do góry nogami życie seksualne mężczyzn. Co trzeba wiedzieć o zaburzeniach potencji spowodowanych cukrzycą? Czy można im zapobiec? Jak je leczyć? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziecie w tym wpisie.

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca jest chorobą, z którą  – jak wskazują statystki – boryka się około 5 % społeczeństwa. Określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych i jest spowodowana może być chorobami trzustki oraz dróg żółciowych. Warto jednak mieć świadomość, że w 70-80% przypadków spowodowana jest otyłością.

Cukrzyca jest chorobą, która została podzielona na dwa rodzaje. Jedną z nich jest cukrzyca pierwotna (cukrzyca insulinozależna). Spowodowana jest niedoborem insuliny na skutek uszkodzenia komórek beta wysepek trzustkowych. Warto mieć świadomość, że cukrzyca insulinozależna jest charakterystyczna przede wszystkim dla osób młodych.

Drugim typem cukrzycy jest cukrzyca regulacyjna (insulinoniezależna), która jest charakterystyczna dla osób starszych.

Cukrzyca a jej wpływ na sprawność seksualną

Warto mieć świadomość, że charakterystyczne dla cukrzycy jest stopniowe rozwijanie się objawów. Okazuje się, że impotencja nie pojawia się nagle, lecz dochodzi do stopniowych zaburzeń potencji. Zaburzenia erekcji na początku pojawiają się sporadycznie, dlatego też mężczyźni często nie widzą powodów, dla których należałoby się tym powodem niepokoić. Dopiero po jakimś czasie może dojść do całkowitej impotencji albo też do niepełnego wzwodu. Ten pierwszy przypadek pojawia się często wtedy, gdy cukrzyca przebiega już dość długo.

Bardzo często mężczyźni zadają sobie pytanie związane z tym, jak to się dzieje, że cukrzyca, która ma związek z poziomem cukru, może wpływać na zaburzenia erekcji. Warto wtedy uzmysłowić sobie na jakiej zasadzie odbywa się wzwód. Erekcja pojawia się wówczas, gdy dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, którymi krew dostaje się do ciał jamistych prącia. Przepływ krwi jest możliwy na skutek docierania impulsów przewodzonych przez włókna nerwowe. Cukrzyca oddziałuje zarówno na naczynia krwionośne, przyczyniając się do ich zwężenia, jak i na włókna nerwowe, które są odpowiedzialne za pojawienie się wzwodu. Jest to spowodowane uszkodzeniami naczyń krwionośnych.

Trzeba jednak mieć świadomość, że mechanizm kłopotów z osiąganiem wzwodu wynika również z niedomagania układu nerwowego (tzw. neuropatia cukrzycowa). Nieprawidłowo działający układ wegetatywny powoduje, że funkcjonowanie narządów wewnętrznych, których działanie jest przez ten układ regulowane zostaje zaburzone. Podobnie jest z zaburzeniami erekcji.

Leczenie cukrzycy a leczenie zaburzeń erekcji

Panowie, którzy borykają się z cukrzycą, która powoduje zaburzenia potencji, muszą mieć świadomość, że tylko leczenie przyczyn może okazać się pomocne. Zwalczanie objawów na niewiele może się zdać, a jeśli pomoże – efekty nie utrzymają się zbyt długo.

Dlatego też, w przypadku cukrzycy, koniecznością jest to, by w pierwszej kolejności podjąć leczenie choroby podstawowej. Warto jednak mieć świadomość, że cukrzyca powoduje nieodwracalne zmiany, co zaś może sprawić, że powrót do dawnej sprawności seksualnej może nieco wydłużyć się.

W przypadku leczenia cukrzycy podaje się leki przeciwcukrzycowe. Leczenia nie należy bagatelizować, bowiem regularne przyjmowanie leków powoduje znaczne opóźnienie rozwoju choroby.

Warto mieć świadomość, że w zwalczaniu zaburzeń potencji spowodowanych cukrzycą znaczenie ma również przyjmowanie odpowiednich specyfików wpływających na pobudzenie erekcji. Bardzo często stosowane są leki doustne. Alternatywą mogą być także iniekcje właściwych substancji do ciał jamistych prącia. Substancje te przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia napływy krwi. W sytuacji, gdy zaburzenia potencji są w stanie zaawansowanym, w grę mogą wchodzić jedynie implanty.

Jak wspomóc leczenie zaburzeń potencji?

Warto mieć świadomość, że leczenie zaburzeń potencji można wspomóc. I wcale nie chodzi tutaj o zażywanie specjalnych suplementów diety (choć jeśli nie jest to zabronione, można i w taki sposób poprawić swoją sprawność seksualną).

Trzeba wiedzieć, że pozytywnie na erekcję wpływa aktywność fizyczna oraz właściwa dieta. Ruch poprawia krążenie, a jak wiadomo – ma to znaczenie w uzyskiwaniu wzwodu. Dieta powinna być dietą lekko strawną, która nie przyczynia się do podwyższenia poziomu cholesterolu.

Warto także mieć świadomość, że na potencję korzystnie wpływa niepalenie papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *